Tayland Ankara Büyükelçiliği

Tayland Büyükelçiliği Görev Alanı Nedir?

 -   Tayland Krallığı Devleti'ni Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde temsil eden en yetkili kurumudur. Tayland Büyükelçiliği, Tayland Krallığı Devleti'ni Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde temsil ederken, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde yetki alanı içinde temsil eder.

-    Türkiye’de yaşayan Tay vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi vatandaşlık işlemlerinin yürütülmesi Ankara Tayland Büyükelçiliği’nin görevi dahilindedir. 

-   Tayland'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye'de bulunan yabancıların vize işlemleri Türkiye'deki Tayland tesmsilcilikleri tarafından (Tayland Büyükelçiliği/ Taylanda Fahri Konsolosluğu) tarafından yapılır. 

Ankara Tayland Büyükelçiliği Görev Bölgesi Nedir?

Tüm Türkiye'den Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar, Tayland vize işlemleri ve Tayland konsolosluk işlemleriyle ilgili Tayland'ın Türkiye'de bulunan temsilciliklerini arayarak konu hakkında bilgi alabilirler.

Tayland Konsolosluğu Vize Bölümü: hafta içi hergün Saat: 09.00-11.30 arasında vize işlemlerini kabul etmektedir.

Tayland Büyükelçilik Adresi Nedir?

 Koza Sokak No. 87 06700 Gaziosmanpasa Ankara
 

Tayland Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?
Pazartesi-Cuma 09.00-12.00 / 13.00-16.30

Tayland Büyükelçiliği Vize ve Konsolosluk Bölümü Çalışma Saatleri Nedir?
Pazartesi-Cuma 09.00-11.30

e-posta: thaiank@ttmail.com
Telefon: (90-312) 437 4318, 437 5248
Faks: (90-312) 437 8495
Web sitesi: http://thaiembassyturkey.com

Tayland Ankara Büyükelçiliği Nerede, Tayland Ankara Büyükelçiliği Nasıl Gidilir?

Tayland Ankara Büyükelçiliği Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı Gaziosmanpaşa semtinde bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Tayland Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşım sağlanabilir. Güneşevler mevkinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya semtinde bulunan Ankara Tayland Büyükelçiliği'ne kolaylıkla ulaşılabilir.  

Ankara Kızılay bölgesinden EGO 112 numaralı otobüs ile Gaziosmanpaşa'ya ulaşım sağlanmaktadır. Ankara Bağcılar istikametinden hareket eden EGO 317 ve 317-3 numaralı otobüsler ile de GOP semtinde bulunan Tayland Ankara Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlanır. 

 

Tayland Ankara Büyükelçiliği 2021 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Tayland Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günlerinde ve Tayland resmi tatil günlerinde kapalıdır. 

 Yeni Yıl

 Makha Bucha Günü

 Chakri Günü

 Songkran Festivali

 Coronation Günü

 Royal Ploughing Seromonisi

 Wisakha Bucha Günü

 Asalha Bucha Günü

 Buddhist Lent Günü

 Kraliçe'nin Doğum Günü

 Chulalongkorn Günü

 Kral'ın Doğum Günü ve Ulusal Gün

 Constitution Günü

Yeni Yılı Karşılama

 

Tayland Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland Konsolosluğu vize başvurularını, Tayland seyahati gerçekleştirecek kişinin pasaport türüne (umumi-hizmet-hususi-diplomatik); Tayland'a ziyaret sebebine göre belirlemekte ve doğru kategoride başvurunun gerçekleştirildiğine dikkat etmektedir.

Belirli ülke vatandaşları olarak belirlenen ülkeler ve bu grubun dışında yer alan ülkelerin vatandaşları için Tayland vize kategorileri altında başvurular 2'ye ayrılmaktadır. Bu ülkelere mensup kişiler eğer vize başvurularını Türkiye'den yapıyorlarsa bunu sadece Ankara Tayland Büyükelçiliği'nden gerçekleştirebilirler. İstanbul Tayland Fahri Konsolosluğu ve Bakü Tayland Fahri Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunamazlar. 

Tayland Göçmen Olmayan B Vizesi(Tayland’da çalışmak ya da iş kurmak isteyenler için), Tayland Turistik Vize, Tayland Göçmen Olmayan O-A Vizesi (Tayland'da 1 yılı aşmamak kaydıyla kalmak isteyen ve çalışma isteği bulunmayan 50 yaş ve üstü yabancılar),  Tayland Göçmen Olmayan O Vizesi (Tayland'da çalışan, okuyan, yaşayan eşlerine ya da aile üyelerine eşlik etmek için), Tayland Göçmen Olmayan ED Vizesi (Tayland eğitim için)

Ankara Tayland Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland vizesi için vize başvuru formu Türkçe olarak doldurulabilir. Tayland vize başvuru formu, hiçbir sorunun karşılığı cevapsız bırakılmaması ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurularak başvuru evraklarının arasında bulundurulması gerekmektedir. Tayland Konsolosluğu başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, Tayland vize başvuru formunda eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler verilmelidir. Formda verilmiş olan bilgilerin, başvuru evraklarında bulunan bilgileri desteklemesi ise Tayland Konsolosluğu’nun dikkat ettiği bir konudur. Tayland Konsolosluğu vize başvuru formu ve başvuru evrakları arasında beyan edilen bilgileri dikkate alarak, uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle karşılaşması halinde vize başvuru işlemi red ile sonuçlanacaktır.

Tayland Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Tayland'a yapılacak olan seyahatin türü, giriş sayısı ve seyahat süresine göre Tayland vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.

Giriş Sayısı

Vize Geçerliliği

Kalış

Süresi

Vize Ücreti

Tek Giriş

3 ay

60 gün

40 USD

Çoklu Giriş

6 ay

60 gün / her girişte

200 USD

 

Tayland Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Tayland Ankara Büyükelçiliği yetkisi sadece Tayland Krallığı'na seyahat etmek isteyen kişilere vize hizmeti vermekle sınırlı değildir. Türkiye’de yaşayan Tay vatandaşları ve/ veya Tayland Devleti ile  bağı bulunan kişiler pasaport, doğum, evlilik, ölüm gibi birçok konuda Tayland Büyükelçiliğ'nden destek alabilmektedir.

Diğer ülkelerde yaşayan Tay vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek Tayland Ankara Büyükelçiliği'nin görevleri arasında yer almaktadır. Tayland Ankara Büyükelçiliği'nin verdiği konsolosluk işlemleri şunlardır:

Doğum Kaydı
Sivil Kaydı
Konsolosluk Kaydı
Ölüm Kaydı
Boşanma Kaydı
Çifte Vatandaşlık İşlemleri
Apostille İşlemleri 
Evlilik Kaydı
Pasaport Yenileme İşlemi
Temsil Yetki Belgesi Düzenleme
İkamet ve İşsizlik Kaydı
Tayland Oturum İşlemi
Çalışma Belgesi
Oturum Uzatma İşlemi  
Ehliyet Belgesi Yenileme İşlemi
Tayland Vatandaşlık Doğrulama İşlemi

Tayland Büyükelçiliği Nerededir?