Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğu

Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğu Görevi Nedir?

Tayland Krallığı Türkiye dış temsilcisi olan İstanbul Tayland Fahri Konsolosluğu, İstanbul’da iki yönlü görev üstlenmektedir. İki ülke arasında ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla çalışmalarını yürütmektedir. Tayland Fahri Konsolosluğu İstanbul, Tayland Ankara Büyükelçiliği'nin verdiği yetkiye dayaranarak; turistik, ticari, iş alanlarında her türlü bilgi desteğini fahri olarak vermektedir. 

Tayland turist vizesi için Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğuna başvuruda bulunabilirsiniz. 

Tayland Fahri Konsolosluğu aynı zamanda Tayland vatandaşlarına destek olmak için görev üstlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların turist vize başvurularını da kabul edebilmektedir. 

 İstanbul Fahri Konsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi Nedir?

Tayland Türkiye dış temsilciliği görevini fahri olarak yürüten İstanbul Fahri Tayland Konsolosluğu, İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişilerin Tayland konsolosluk ve vize işlemlerinin koordinasyonunu yapmaya çalışmaktadır. 

Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğu 2021 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğu, Türkiye resmi tatil günlerinde ve Tayland resmi tatil günlerinde kapalıdır. 

Yeni Yıl

Makha Bucha Günü

Chakri Günü

Songkran Festivali

Coronation Günü

Royal Ploughing Seromonisi

Wisakha Bucha Günü

Asalha Bucha Günü

Buddhist Lent Günü

 Kraliçe'nin Doğum Günü

Chulalongkorn Günü

 Kral'ın Doğum Günü ve Ulusal Gün

 Constitution Günü

Yeni Yılı Karşılama

Tayland Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland Konsolosluğu vize başvurularını, Tayland seyahati gerçekleştirecek kişinin pasaport türüne (umumi-hizmet-hususi-diplomatik); Tayland'a ziyaret sebebine göre belirlemekte ve doğru kategoride başvurunun gerçekleştirildiğine dikkat etmektedir.

Belirli ülke vatandaşları olarak belirlenen ülkeler ve bu grubun dışında yer alan ülkelerin vatandaşları için Tayland vize kategorileri altında başvurular 2'ye ayrılmaktadır. Bu ülkelere mensup kişiler eğer vize başvurularını Türkiye'den yapıyorlarsa bunu sadece Ankara'daki Tayland Büyükelçiliği'nden gerçekleştirebilirler. 

Tayland Göçmen Olmayan B Vizesi(Tayland’da çalışmak ya da iş kurmak isteyenler için), Tayland Turistik Vize, Tayland Göçmen Olmayan O-A Vizesi (Tayland'da 1 yılı aşmamak kaydıyla kalmak isteyen ve çalışma isteği bulunmayan 50 yaş ve üstü yabancılar),  Tayland Göçmen Olmayan O Vizesi (Tayland'da çalışan, okuyan, yaşayan eşlerine ya da aile üyelerine eşlik etmek için), Tayland Göçmen Olmayan ED Vizesi (Tayland eğitim için)

 

Tayland Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland vizesi için vize başvuru formu Türkçe olarak doldurulabilir. Tayland vize başvuru formu, hiçbir sorunun karşılığı cevapsız bırakılmaması ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurularak başvuru evraklarının arasında bulundurulması gerekmektedir. Tayland Konsolosluğu başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, Tayland vize başvuru formunda eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler verilmelidir. Formda verilmiş olan bilgilerin, başvuru evraklarında bulunan bilgileri desteklemesi ise Tayland Konsolosluğu’nun dikkat ettiği bir konudur. Tayland Konsolosluğu vize başvuru formu ve başvuru evrakları arasında beyan edilen bilgileri dikkate alarak, uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle karşılaşması halinde vize başvuru işlemi red ile sonuçlanacaktır.

Tayland Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Tayland'a yapılacak olan seyahatin türü, giriş sayısı ve seyahat süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.

Giriş Sayısı

Vize Geçerliliği

Kalış

Süresi

Vize Ücreti

Tek Giriş

3 ay

60 gün

40 USD

Çoklu Giriş

6 ay

60 gün / her girişte

200 USD

 

Tayland Konsolosluğu Vize İşlem Süresi Kaç Gündür?

Tayland Konsolosluğu vize işlem süresi ortalama olarak 1 iş günüdür. 

Tayland Konsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

Tayland Fahri Konsolosluğu, Türkiye'de bulunan Tay vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla görevler üstlenmektedir. 

Tayland Konsolosluğu Nerededir?